საქართველოს სამედიცინო სპეციალობების ასოციაცია“სსსა” არის ექიმთა არასამთავრობო, არაკომერციული ორგანიზაცია, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს ექიმთა კონსოლიდაციას და ინტეგრაციას საერთაშორისო საზოგადოებაში, ეხმარება საქართველოში და მის გარეთ მოღვაწე ექიმებს ხარისხიანი უწყვეტი პროფესიული განათლების მიღებაში/საუკეთესო მტკიცებულებებზე დაფუძნებული სამედიცინო პრაკტიკის დანერგვაში. სსსა-ს (თავდაპირველად „ჯიმა”) შექმნის იდეა დაიბადა ქ. ტელ–ავივის უნივერსიტეტშის სამედიცინო ფაკულტეტზე გიორგი ჩახავას და ნინო კანდელაკის დიპლომისშემდგომი სამედიცინო სტაჟირების დროს.
2006 წლის გაზაფხულზე ევროპის მედიკოს სპეციალისტთა კავშირის გამგეობის რჩევით ძველი სახელი „ჯიმა“ შეიცვალა სახელით საქართველოს სამედიცინო სპეციალობების ასოციაცია“სსსა” და ნოემბერში სსსა ისრაელის სამედიცინო ასოციაციასთან ერთად მიღებული იქნა ევროპის მედიკოს სპეციალისტთა კავშირში ასოციირებული წევრის სტატუსით, ხოლო 2010 წლის გაზაფხულზე გახდა ევროპის სამედიცინო ასოციაციის და ევროპის უსგ/უპგ ფორუმის ინსტიტუციური წევრი.
ბოლო წლებში მიმდინარე მოვლენების შედეგად უამრავმა ქართველმა ექიმმა მიაშურა უცხოეთს განათლების მისაღებად. მათი ნაწილი დარჩა უცხოეთის უმაღლეს სასწავლებლებში და სამედიცინო დაწესებულებებში სამუშაოდ. უმეტესობა ოცნებობს სამშობლოში დაბრუნებაზე. ჩვენი ერთ-ერთი მიზანია ქართველი ექიმებისთვის სამშობლოში სამუშაო გარემოს-პირობების ხელშეწყობა და ღირსების დაცვა. ქვეყნის ხელისუფლების, საქართველოს თითოეული მოქალაქის უპირველესი პრიორიტეტი ევროპულ თანამეგობრობაში ინტეგრაციაა, რაც მეტად მრავალმხრივი, რთული, შრომატევადი პროცესია, რასაც ქვეყნის ეკონომიკური თუ სოციალური სფეროს თითოეული რგოლის უდიდესი ძალისხმევა და ყოველდღიური მიზანმიმართული საქმიანობა ესაჭიროება.
უახლესი გეგმები:
სსსა არის ნებაყოფილობითი, არასამთავრობო, პოლიტიკურად დამოუკიდებელი, ორგანიზაცია, რომელიც შედგება მედიცინის სფეროში მოქმედი პროფესიონალური ორგანიზაციებისა და საზოგადოებებისაგან. ასოციაციის წევრები მონაწილებენ საზოგადო ჯანდაცვის და მედიცინის სხვადასხვა დარგების განვითარებაში.
ჩვენი მრწამსია – ერთად მუშაობა, ჩვენი უნარების, რესურსებისა და ცოდნის გამოყენებით ლოკალური და გლობალური სტრატეგიის შემუშავება, ჯანდაცვის სისტემის გაუმჯობესება
ჩვენი მიდგომაა
თანამოაზრეთა შორის კომუნიკაციის გაუმჯობესება
ქართველი ექიმებისათვის მსოფლიოს უახლესი სამეცნიერო ინფომაციის მიწოდება
ადვოკატირება
სასწავლო საშუალებების განვითარება
კონფერენციებში მონაწილეობა
ჩვენ ვეძიებთ
კოლაბორაციას ქართულ და უცხოურ სამთავრობო და არა-სამთავრობო სამედიცინო ორგანიზაციებთან, რათა გავზარდოთ ჯანდაცვის პროფესიონალთა მომზადების და ჯანდაცვის სამსახურების ოპერირების დონე .
კოოპერაციას ყველა ევროპულ და მსოფლიო ორგანიზაციებთან,რომელიც ჩართულია დიპლომისშემდგომი სამედიცინო განათლების და უწყვეტი პროფესიონალური განვითარების პროექტებში, რათა უზრუნველვყოთ სამედიცინო სპეციალობათა ავტონომიურობის და თვითრეგულირების მაღალი დონე.
ჩვენთან გაწევრიანების უპირატესობები: ერთად მუშაობით ჩვენ შეიძლება გავხდეთ უფრო ეფექტური მამოძრავებელი ძალა პროგრესული ცვლილებების დასანერგად. ინტერნეტის საშუალებით თქვენ გეძლევათ ახალ ადამიანებთან, იდეებთან და კონცეფციებთან გაცნობის საშუალება.
ყოველწლიური საწევრო ჩვენს ორგანიზაციაში შეადგენს 40 ევროს, რომელიც ხმარდება ვებსაიტის მომსახურებას- დეტალური ინფორმაციით ასოციაციის მოღვაწეობის, წევრების, რეკლამის და სასწავლო მასალების შესახებ. ხარჯები მინიმალურამდეა დაყვანილი წევრების მაქსიმალური მობილიზაციით და ჩართულობით ასოციაციის განვითარებაში.
თქვენ, თქვენი ცოდნა და თქვენი აქტივობა ასოციაციის მთავარი რესურსია.
ჩვენი ხედვა: რეფორმები ჯანდაცვის სისტემაში არარეალურია სამედიცინო განათლების სისტემაში რეორგანიზების გარეშე. ცვლილებები, თუნდაც მცირე, საჭიროებს მოთმინებას, კონსულტაციას, შესაბამის დროს და კეთილგონიერებას.
თანამედროვე მაღალკონკურენტულ გარემოში დიდი მნიშვნელობა აქვს განათლებული, მიზანდასახული და კონკურენტუნარიანი ჯანდაცვის სპეციალისტების მომზადებას. ეს ყველაფერი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ქვეყნის განვითარებას და აყვავებას.
ჩვენი გამოწვევები:
დიპლომისშემდგომი სამედიცინო განათლების კურიკულუმების შემდგომი განვითარება, ახალი ინოვაციური კურიკულუმის ჩამოყალიბება
საინფორმაციო ტექნოლოგიები და მათი აქტიური გამოყენება სასწავლო პროცესში
ქართველი ექიმების და აკადემიური პერსონალის მობილურობის ხელშეწყობა
სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამების შექმნა,ფუნდამენტური ბიოსამედიცინო და კლინიკური საკითხების ინტეგრაცია
კვლევებზე დაფუძნებული კლინიკური მეთოდების შემუშავება,კვლევითი სამუშაოების ჩატარება, განსაკუთრებით ეპიდემიოლოგიაში
უცხოელ პარტნიორებთან ერთად ერთობლივი პროექტების შემუშავება
შეფასების სისტემის გაუმჯობესება.
დიპლომისშემდგომი სამედიცინო განათლების მუდმივი სრულყოფის პროცესი და თვითეული სპეციალისტის ჩართვა უწყვეტი სამედიცინო განათლების/პროფესიული განვითარების პროგრამებში
მიზნები:
მუდმივად განვაახლოთ ექიმების ცოდნა და უნარები შემდეგი საშუალებებით
სამედიცინო ინფორმაციის თავისუფალი მოძიება და გავრცელება ონლაინ რეჟიმში, სამედიცინო შემთხვევათა გლობალური მონაცეემთა ბაზის შექმნა ალტერნატიული სამედიცინო კონსულტაციის მიღების შესაძლებლობით, სასწავლო და მოსამზადებელი კურსების ჩამოყალიბება, ვიდეო კონფერენციების ჩატარება, სიმპოზიუმების მოწყობა( ნაცონალურ სამედიცინო აკადემიებთან და სამედდიცინო საზოგადოებებთან კოოპერაციაში), უახლესი ინფორმაციის თარგმნა ქართულად
გრძელვადიანი ურთიერთობების ჩამოყალიბება ევროპულ სამედიცინო და საგანმანათლებლო ცენტრებთან
საერთაშორისო კონფერენციების მასპინძლობა
უცხოელი და ქართველი პაციენტების მობილურობის/მკურნალობის ხელშეწყობა.
“სსსა”დანიშნულებაა სახელმწიფო სტრუქტურებთან ერთად სათანადო დონის პროფესიული კომპეტენციის მქონე ექიმების მომზადება/საუკეთესო სამედიცინო პრაქტიკის დანერგვა და ხელშეწყობა ჯანდაცვის სისტემის სისტემის სრულყოფის/ჩამოყალიბების გზით, რომლის მახასიათებლები იქნება:
ადეკვატურობა–სისტემა უნდა შეესაბამებოდეს ქვეყნის მოსახლეობის ჯანმრთელობასთან დაკავშირებულ და შრომის ბაზრის მოთხოვნებს, დამოუკიდებელი უნდა იყოს კონიუნქტურისაგან, სისტემის შემადგენელი ინსტიტუციური ერთეულების უწყებრივი ინტერესებისაგან;
დინამიურობა– სისტემა ადაპტირებული უნდა იყოს:
– სამედიცინო მეცნიერებისა და პრაქტიკის წინსვლასთან;
– სამედიცინო მომსახურების სისტემის ცვალებად პირობებთან;
– საზოგადოების ცვალებად მოთხოვნებთან.
მდგრადობა– სისტემა უნდა დაიგეგმოს მეცნიერულ საფუძვლებზე და უზრუნველყოფილი უნდა იყოს ადეკვატური, სტაბილური დაფინანსებით;
ერთიანობა– სისტემის ნებისმიერი კომპონენტი უნდა შეესაბამებოდეს ქვეყანაში აღიარებულ საბაზისო (აუცილებელ მინიმალურ) სტანდარტებს და არსებულ მარეგულირებელ გარემოს;
განვითარებადობა– სისტემას უნდა გააჩნდეს ბერკეტები, რომლებიც შესაძლებელს გახდის მთლიანად სისტემისა და მისი ცალკეული კომპონენტების ფუნქციონირების ხარისხის განუხრელ ზრდას და საბაზისო სტანდარტების თანდათან ამაღლებას.
პროგრამა საკმაოდ ფართომასშტაბიანია და შეიძლება არარეალისტურად ჟღერდეს, მაგრამ ქვაკუთხედი არის შრომის სწორი განაწილება და ძირითადი ინტერესის საკითხებზე ფოკუსირება, ყოველივე ამისათვის ჩვენ თქვენი დახმარება და რჩევები გვესაჭიროება.
ასე რომ ასოციაცია მოხარული იქნება თუ თვენგან იქნება კონსტრუქციული წინადადებები და საიტის შინაარსის მონიტორინგი

Georgian Association of Medical Specialties “GAMS” is the non-governmental, nonprofit organization of doctors, which aims to consolidate Georgian doctors and help them to integrate into the international society. GAMS help doctors inside and outside Georgia to receive high quality continuous medical education and implement best evidence based medical practice.
Georgian Association of Medical Specialties GAMS became an UEMS associate member in November 2006, and became an institutional member of the European Medical Association and the European CME Forum in the spring of 2010.
As a result of the current events in recent years, many Georgian doctors have traveled abroad for education. Some of them stayed to work in foreign universities and medical institutions. Most dream of returning to their country. One of our goals is to promote working conditions and dignity for Georgian doctors in their homeland. The first priority of the government of the country and each citizen of Georgia, is integration into the European Community, which is a very multifaceted, difficult, time-consuming process, which requires the greatest effort and daily targeted activities of each economic or social sphere of the country.
Latest plans:
GAMS is a voluntary, non-governmental, politically independent organization composed of professional organizations and societies operating in the field of medicine. The members of the association participate in the development of various fields of public health and medicine.
Our belief is to work together to develop local and global strategies using our skills, resources and knowledge, to improve the healthcare system
Our approaches are:
Improving communication between peers
Providing the latest scientific information to Georgian doctors from around the world
Advocacy
Development of teaching aids
Participate in conferences
We are looking for
Collaboration with Georgian and foreign governmental and non-governmental medical organizations to increase the training of health professionals and the operational level of health services.
Cooperation with all European and world organizations involved in postgraduate medical education and continuing professional development projects to ensure a high level of autonomy and self-regulation of medical specialties.
By working together, we can become a more effective driving force to implement progressive changes. Main resources of association are our members, their knowledge and activity.
Our Vision: Reforms in the healthcare system are unrealistic without a reorganization of the medical education system. Changes, even small ones, require patience, consultation, appropriate time and prudence.
In today's highly competitive environment
it is important to train educated, purposeful, and competitive healthcare professionals.
All this will significantly contribute to the development and prosperity of the country.
Our challenges:
Development of postgraduate medical education curricula, establishment of a new innovative curriculum.
Active use of Information technologies in the learning process.
Promoting the mobility of Georgian doctors and academic staff.
Development of master's and doctoral programs with integration of fundamental biomedical and clinical topics.
Development of research-based clinical methods, conducting research, especially in epidemiology.
Development of joint projects with foreign partners.
Improving the evaluation system.
Continuous improvement of postgraduate medical education and involvement of each specialist in continuing medical education / professional development programs.
Goals:
Constantly update the knowledge and skills of physicians through the following means
Free access to and distribution of medical information online, creation of a global database of medical cases with opportunity to alternative medical advice/opinion, training and preparation courses, video conferences, symposiums (in cooperation with national medical academies and medical societies), translation of the latest information into Georgian language.
Establishing long-term relations with European medical and educational centers
Hosting international conferences
Promoting mobility / treatment of foreign and Georgian patients.
The purpose of the GAMS together with governmental institutions is to train physicians with appropriate level of professional competence / to implement and promote best medical practices through the improvement of the health care system, which will have the following characteristics:
Adequacy - the system should correspond to the country population’s health and labor market requirements, should be independent of the conjuncture and the departmental interests of the institutional units that make up the system;
Dynamics - the system should be adapted to:
Advancement of medical science and practice;
Changing conditions of the medical services;
the changing demands of society.
Sustainability - the system should be planned on a scientific basis and should be provided with adequate, stable funding.
Unity - any component of the system must comply with the basic (required minimum) standards recognized in the country and the existing regulatory environment
Developability - The system should have levers that will enable the steady increase in the quality of operation of the entire system and its individual components and the gradual raising of basic standards.
The program is quite large-scale and may sound unrealistic, but the cornerstone is the right distribution of labor and focus on interest of main issues, for all this we need your help and advice.
The association will be happy if you will have constructive suggestions and monitor the site content.